Breaking News

MAVİ: BARIŞ VE HUZURUN RENGİ

Barışçıl ve sakinleştirici etkisi ile insan psikolojisine de faydalı olan mavi renginin, Arapça “ma” yani su anlamına geldiğini; Ma’i den dilimize Mavi olarak geçen sözcüğünün Arapça “su gibi” anlamına geldiğini duymuş muydunuz?

Mavi renk kobalt mavisi, indigo, gökyüzü ya da deniz mavisi hatta pastel gibi birçok tonu ile 2014 bahar koleksiyonlarında ön sıralarda yerini aldı. Sezonda öne çıkan tonlardan birinin buz mavisine yakın olarak tanımlanabilecek mavinin sakin durgun bir tonu olan orijinal ismi ile “Placid Blue”, diğeri ise büyüleyici kobalt mavisi olduğunu söylenebilir. Burberry Prorsum, Peter Som, Tracy Reese, Chloe, Vera Wang, Jenny Packham, Fendi ve birçok modacının kullandığı mavi renk, metalik ya da mat varaklarla da kullanılabilir.

baris-ve-huzurun-rengi-mavi-1

Genellikle gece kıyafetleriyle uyumlu olarak düşünülen Parlament mavi, metalik görünümü varakta Gece mavisi ismiyle gösteriyor. Gökmavi, Turkuaz, Su mavisi varak renkleriyle de iyice açılan mavinin tonları en koyu haline ise Lacivert varakta ulaşıyor. Bütün mavi düz renk varaklarımızı online katalog’da inceleyebilirsiniz.

baris-ve-huzurun-rengi-mavi-2

Komple kaplama ya da desen üzeri uygulamalarda rahatlıkla kullanılabilen mavi rengin en kritik yönü ise ışık haslığı… İçindeki pigmentlerin ultraviyole ışınlara karşı hassasiyeti, ürünü dikkatli olunması gerekenler sınıfına sokuyor. Dolayısıyla baskıcı firmalar hangi tedarikçi, üretici ya da menşeli olursa olsun, mavi ve tonları varakla yapılan işlerde çok dikkatli olmalılar…

baris-ve-huzurun-rengi-mavi-3

Doğası gereği uygulamalarda en son sırada ve böylelikle dış ortama en yakın konumda olan varak, her zaman için en çabuk bozulabilen bir işlem olmaktadır. Renk her ne olursa olsun, doğru işlem ve kaliteli varak ile risk en aza indirilebilir.

Mavi gibi gümüş arka yüz ile kontrastı belli olan varak renklerinde, sertlik de önemlidir. Desene göre yumuşak kalan mavi varaklarda ortaya çıkan tozuşma ya da gümüşlenme, bir kalite bozukluğu olarak algılanmaktadır. Aslında bu da doğru ürün kullanımı ile aşılabilecek bir detaydır.

Check Also

VARAK BASKIDA ISI FAKTÖRÜ

Varak folyosu Varak patı Pres basınç ve hızı Presin ısı iletimi Baskı prosesinde bu dört …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardım mı gerekli?