Breaking News

SİM BASKIDA DİKKAT EDİLECEK ÖNEMLİ NOKTALAR

glitter-1
Sim (Glitter), günümüz tekstil baskı sektöründe parlak ve göz alıcı şık görünümüyle süsleme sanatının bir objesi olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.
Ürünlere zengin bir görsellik katan simler ile,üzerine uygulandığı materyale ve uygulama amacına göre değişkenlik gösteren çalışma şekilleri mevcuttur.
Zemin üzerine uygulanan ve istenilen zemin desenini oluşturan pat üzerine serpme ile, şeffaf pat içine yaklaşık %30 oranında karıştırılarak istenilen desende hazırlanmış kalıplardan geçirilip basılarak, uygun boyutlu memeye (nozüle) sahip depolu boya tabancaları ile de uygulanabilirler.
Fakat tüm farklı yöntemleri genel bir başlık altında toplarsak, uygulamalarda genel olarak ortak bazı önemli sonuçlar hedeflenmektedir.

  • Simleri uygulanacağı materyela iyi bir şekilde sabitlemek.
  • Simlerin parlaklık ve renkleride hiç kayıp olmaması.
  • Transfer olan yüzeyden, ürünün kullanımı esnasında dökülmemesini sağlamaktır.
Simler temel olarak,polyester film üzerine tutturulmuş metalik boyalardan oluşan bir yapıya sahiplerdir. Altıgen kesitleri sayesinde cazip bir parlaklık ve ışıltı özelliği kazandırmaktadırlar.
Uygulanacakları yüzeye tutunmalarını yapıştırıcı patlar yardımıyla sağlamaktayız. Farklı beklentiler ve müşteri taleplerine göre değişik özelliklerdeki patlar ile çalışmak zorunluluğu doğmaktadır. Her farklı özellikteki pat için de proseste dikkat edilmesi gereken belirli kriterler vardır.
glitter-2

Bu kritik noktalara dikkat edilmezse, simlerden beklenen pırıltılı görselliğin tam olarak elde edilememesinin yanı sıra, uygulandığı yüzeylerdeki kalıcılığı da yeterli seviyede olamamaktadır.
Bu nedenlerle, transfer esnasında kullanılan patlar için uygulama şartlarının aşağıdaki gibi yapılması tavsiye edilir:

  • Su bazlı patlarda; 160-170 ºC ve 5 dakika fikse
  • Yağ bazlı patlarda; 150-160 ºC ve 5 dakika fikse
  • Solvent bazlı patlarda; 130-150 ºC ve 5 dakika fikse
glitter-3
İşletmelerde yapılmakta olan uygulamalarda simlerin ısıya ve solvent bazlı patlara dayanımını daha da artırmak için % 2 oranında, ısı düşürücü çapraz bağlayıcı fiksatör kulanılabilir.
Bu önerilerden farklı olarak, işletme şartları ve uygulanacak yüzeyin farklı özelliklerine dikkat edilerek yukarıdaki şartlarda belirli ölçülerde değişikliğe gidilmesi mümkündür.

Check Also

VARAK BASKIDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Varak, günümüzde bir çok ürün tipine uygulanan geniş bir yelpazeye sahiptir. Kullanım alanı; tekstil, deri, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.