Breaking News

KALIP HAZIRLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

EMPRİME KALIP HAZIRLAMA AŞAMALARI

Kalıp hazırlığı yapılan ortamın loş ya da sarı ışıkla aydınlatılmış olması gerekmektedir.

asindirici-pat-ile-kalip-hazirlama-5

1.Kalıba Emülsiyon Kaplama: Emülsiyon çekilecek kalıp ipeğindeki toz ve zerrecikler iyice temizlenir.Emülsiyonun ipeğe sürülmesi için, , kalıp 60 derece eğimle tutulur ve dış taraftan yukarı doğru ragle kullanılarak emülsiyon çok fazla bastırmadan iki kez sürülür . Daha sonra iç taraf çevrilir ve yine alttan yukarı doğru emülsiyon iki kez sürülür. Kalın bir emülsiyon tabakası arzu edildiğinde, iç ve dış taraftan, 1 veya 2 defa daha emülsiyon sürülüp fazlalık kalan miktar içten ve dıştan sıyrılmalıdır.

2.Kurutma: Emülsiyonla kaplanan kalıp iç kısmı üst tarafta olacak şekilde ,fırında(40 ºC’ye kadar ısıtılmış)  yatay pozisyonda kurutulmalıdır. Kurutulmuş,pozlanmamış kalıplar karanlık bir odada yaklaşık 10 gün kadar saklanabilir. Önceden kaplanmış kalıpların uzun süreli depolanması durumunda emülsiyon rutubet alabilir. Bu yüzden pozlamadan önce tekrar kurutulması tavsiye edilir.

3.Pozlama: En yüksek seviyede çözünürlük,hassas kenarlar ve uzun kalıp ömrü elde edebilmek için en önemli faktör doğru pozlamadır.Pozlama süresi ;ışık kaynağının gücüne, pozlama makinası camının netliğine, pozitif filmin kalitesine, emülsiyon kaplamanın kalınlığına, ipek numarasına, desenin tram detaylarına bağlı olarak değişebilir. Bu değerler her işletmenin kendi çalışma şartlarına bağlı olarak yukarıdaki şartlara göre değişkenlik göstermektedir.En ideal değerleri deneme yolu ile tespit edilip sonuca göre uygulama yapılmalıdır.

4.Kalıp (Desen) Açma: Kalıp, yıkama banyosunda her iki tarafından su püskürterek,soğuk yada ılık suyla (40 ºC ‘den fazla sıcak olmamalı) tüm desen net bir şeklilde elde edilinceye kadar yıkanır.

kalip-2

Poz süresinin yeterli uygulanması halinde, tazyikli suyun emülsiyona zararı yoktur. Aksine, detayların daha net olarak açılmasını sağlar

5.Kurutma: Emülsiyon sürülmüş baskı kalıbı, dış tarafı alta gelecek şekilde, yatay olarak kurutulur. Kurutma için, 30°C  – 40°C  sıcaklıktaki fırında 15-20 dk kurutulur.

6.Rötuş uygulaması: Kalıbı, beyaz ya da sarı ışık kaynağının önüne koyarak,herhangi leke ya da açık noktalar kalıp kalmadığı kontrol edilir. Ortamdaki,ipek üzerindeki,pozitif filmdeki ya da pozlama makinası camındaki tozlardan kaynaklanabilecek boşluklar oluşabilir. Bu açık gözenekler, emülsiyon ile rötuşlanarak tamamen kapatılır.

7.Kalıp yakma(emülsiyonu tam pişirme): Rötuş yapılan kalıp, pozlama makinasının üzerinde tekrar 15-20 dk her iki yüzünden pozlanarak tam olarak pişirilmesi ve emülsiyonun ışıktan etkilenmesi tamamen bitirilmiş olur.

8.Sertleştirci HARDENER-AB uygulaması: Yüksek adetli baskılara dayanım için HARDENER-AB bir sünger yardımıyla kalıp yüzeyine sürülür.Ortam sıcaklığında kısa bir süre bekletilerek sertleştirici buharının uzaklaşması sağlandıktan,sonra 40 C lik kurutma fırınında kurutulur.

Artık kalıbımız farklı baskı boya ve materyallerine dayanıklı, yüksek adetli baskılara hazır hale gelmiştir. 

MURAKAMI SP TEXTILE, baskı kalıbı hazırlamak için formülize edilmiş diazolu fotopolimer bir emülsiyondur. SP TEXTILE, tekstil piyasası için su ve plastik bazlı boyalara dayanıklı yüksek kalitede
kalıpların hazırlanması için dizayn edilmiştir.
HARDENER-AB Sertleştiricisi de uygulandıktan sonra aşınma mukavemeti en üst seviyeye çıkarılmış olur.

kalip-01

Check Also

MURAKAMI PHOTOCURE WSR

Genel Özellikler Ülkemizin uygulama şartları için özel üretilmiş Diazo bazlı kalıp emülsiyonu.  Keskin kenar ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.