Breaking News

VARAKLARDA ISIYA KARŞI DİRENÇ

Varak baskılarda, baskı sonrası yüksek haslıkların yanında, parlak ve göz alıcı görünümden de hiç taviz verilmemektedir. Bu cazip görünüm özelliğinin elde edilebilmesi ve uzun süre kalıcı olabilmesi için, baskı işleminin de özenli bir biçimde yapılması gerekmektedir.

Baskı prosesinde aşağıdaki faktörleri birbirleriyle uyumlu bir şekilde tatbik etmek gerekir. Bu faktörlerin kontrol altında tutulması ve işlemin düzgün bir şekilde yapılabilmesi, baskı sonrası parlak görünüm ve yüksek haslık faktörlerinin istenilen seviyede olmasını sağlamaktadır:

  1. Varak
  2. Varak patı
  3. Pres basınç ve hızı
  4. Presin ısı iletimi

altin-modasi-04

Varak baskıda ısı etkisi, pat ile pres arasında kalan varak folyosunun homojen bir şekilde transferine yardımcı olur. Varak folyo bünyesindeki metalik toz boyalar ve kimyasal bağları belirli ısı seviyesinin üstüne çıkıldığında parlaklık açısından olumsuz tepki verirler.

Baskı için kullanılan patın transfer işleminin en iyi şekilde yapılabilmesi için baskı alanının belirli bir sıcaklık seviyesinde olması gerekir, aksi halde olumsuzluklar yaşanabilir. Varak patı içindeki tüm kimyasal bileşenlerin baskı öncesi aktif hale gelmesi için belirli bir sıcaklığa ihtiyaçları vardır. Bu sıcaklık ihtiyacı farklı varak patlarının yapısı ve özelliklerine göre değişim gösterse de 130-160ºC seviyelerine çıkılması gerekmektedir.

Bir başka önemli faktör de ısının uygulandığı süredir. Pres süresi yeterinden kısa olursa, iletilen ısı miktarı varak patının baskıya tam hazır hale gelmesine yetmeyebilir. Gereğinden daha uzun uygulanan baskı süresi, yüksek seviyede ısının transfer olmasını sağlar. Fakat bu durum varak patının yapıştırma özelliklerini yitirmesine sebep olabileceği gibi, daha da önemlisi varakta matlaştırıcı etki oluşturur.

baski-pres-1

Bu yüzden makina parkurlarındaki ısı ve süre göstergelerini kontrol edip, fanlı makinalarda fanların ısıyı homejen bir şekilde dağıttığından emin olunmalıdır. Kabinlerin her noktasında ısının eşit şekilde dağılımını kontrol etmek için, zaman zaman ısı ölçen etiketler ile çapraz kontroller yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardım mı gerekli?