LAZER KAĞIT ÜZERİNE VARAK BASKI

Varak kendinden karşı yüzeye yapışma özelliği olmadığı için, basılacağı yüzeyde varak folyonun tutunması için yapıştırıcı bir katman olmak zorundadır.

Yapıştırıcı özellikli malzemeler olarak, su bazlıdan solvent bazlıya kadar farklı birçok tutkal malzeme kullanılır. Bu tip tutkallar ancak, uygun desende hazırlanmış kalıp, şablon, silindir gibi ekipman ile yüzeylere tatbik edilebilmektedir. Bu konuda tek istisna uygulama/malzeme lazer folyolardır.

Lazer folyoların tek başına uygulanmasıyla elde edilen cazip efekte ilave olarak, üzerine hiçbir ilave malzeme gerektirmeden kolaylıkla uygulanabilen varak sayesinde farklı boyutlarda görsellik elde edilebilir. Varaklı uygulamalarda da düz renklerle ayrı bir güzellik, desenli varaklarla daha farklı bir boyutta güzellikler elde etmek mümkün olabilmektedir.

Prensip olarak ısı ve basınç yardımıyla karşı zemine transfer olan lazer folyolar ve üzerine basılacak varak folyolar, alternatifli baskı yöntemleriyle karşı zemine aktarılabilirler;

  1. kalenderler,
  2. düz presler,
  3. konveyör preslerden yararlanılabilir.

  • Yürüyen bant sistemli silindir preslerde 150-160°C; 3-5 mt/dk hızla,4-6 bar basınçta sabit el preslerinde 120 C-160°C sıcaklıkta; 5 saniye ve 4-6 bar basınçta uygulama yapılır.
  • Lazer folyo transfer edildikten sonra, taşıyıcı filmin açılması dikkatli bir biçimde yapılmalıdır. Lazer filmin iyi bir şekilde soğutularak ayrılması gerekmektedir aksi halde desende bozukluklar oluşacaktır. Bu amaçla baskı sonrası şoklama yöntemiyle soğutulmalı (0-2°C aralığında, 1-2dak. süreyle) ya da, işletmede bu imkan ve donanım mevcut değilse oda sıcaklığında 5-6 saat bekletilerek taşıyıcı filmin ayrılması en uygun metottur.
  • Varak folyo, taşıyıcı filmi açılmış olan lazer zemin üzerine, lazer baskı uygulamasının benzerini tatbik ederek basılır. Varak baskıdaki tek farklılık, baskı sonrası ilave bir soğutma prosesine ihtiyaç olmamasıdır.

Varak folyo baskı ile, lazer folyo baskıda elde edilen görsel zenginlik en üst seviyeye çıkarılabilmektedir.
Düz renkli varaklar ile farklı bir boyut, desenli (Multicolor) varaklar ile daha farklı bir boyuta ulaşılmakta ve böylece moda piyasasına istediği değişim yenilenme fırsatlarını sürekli sunmaktadır.

Check Also

LAZER KAĞITLAR İLE CAZİP DESENLER

Lazer kağıtlar, belirli desenlerde hazırlanmış ve uygun miktarlarda hemen baskı işlemine alınabilen malzemelerdir. Baskısı yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardım mı gerekli?