LAZER FOLYOLARDA YIKAMA VE SÜRTÜNME HASLIKLARI

Lazerler, çeşitli desenlerde hazırlanmış ve kalıp ya da tutkal ihtiyacı olmadan baskı yapmayı mümkün kılan reçine bazlı folyolardır.

Lazer folyolar, deri sektöründe daha yaygın kullanılmalarına rağmen, tekstil baskılara kendine özgü bir boyut kazandırması, hazır ve masrafsız desen elde etme imkanı olduğundan ve cazip avantajlar getirdiği için tercih edilmektedir. Kumaş zemine basılan şeffaf yapıdaki lazer folyolar, üzerine ilave bir işlem yapmaya gerek kalmadan da payete benzer bir efekt oluşturularak ürüne farklı bir albeni kazandırmaktadır.

Asıl kullanım şekline ek olarak, üzerine varak basılarak renklendirildiğinde çok özel bir efekte ulaşılmış olmaktadır.

Lazer folyo ile uygulanmış varak desenlerde üst seviyede yıkama, kuru temizleme ve sürtme haslıkları elde edilebilmektedir.

Lazer folyolar, tekstil baskı sektöründe desen oluşturmak için kullanılan diğer tutkalların performansıyla kıyaslandığında, yıkama ve sürtme haslıkları en yüksek olan malzeme grubudur.

Lazer folyolar diğer folyolardan farklı bir hammadde ile üretilmektedir. Ana maddesi reçine esaslı olan hammadde yapısı itibarı ile, uygulandığı zemine hiç bir yardımcı kimyasal madde kullanılmadan sadece ısı ve basınç yardımı ile yüksek bir tutuculukla transfer olur. Reçine esaslı bir ürün  olduğu için kaygan ve su itici bir yapıya sahiptir, bu nedenle yıkama ve sürtme haslık performanslarıları oldukça yüksektir.
Lazer folyoların termoplastik yapıları nedeniyle, baskılı ürünlerin ütülenmesinde 150°C seviyesi üzerine çıkılmaması tavsiye edilir.

Check Also

LAZER KAĞITLAR İLE CAZİP DESENLER

Lazer kağıtlar, belirli desenlerde hazırlanmış ve uygun miktarlarda hemen baskı işlemine alınabilen malzemelerdir. Baskısı yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardım mı gerekli?