Breaking News

MAVİ İLE SINIRSIZ HUZUR

Koleksiyonlara baktığınızda tasarımcılar tarafından en fazla kullanılan renkler arasında mavi ve yeşil tonlarının olduğunu rahatça görebilirsiniz. Pantone’un açıkladığı 2015 ilkbahar yaz sezonunun en popüler 10 rengi listesi de bunu destekliyor. Bu renk listesinde ilk sırayı bir mavi tonu olan “aquamarine” almış. Pantone “aquamarine” renk tonunu “gökyüzü ile deniz arasında bir yerin tonu” diye tanımlıyor. Listede bu tonu takip eden yine iki ayrı mavi tonu mevcut. Uzun lafın kısası eğer 2015 ilkbahar yaz sezonunun en popüler rengi ne olacak diye merak ediyorsanız cevap “mavi ve tonları” 🙂
mavinin-huzuru-1
Genellikle gece kıyafetleriyle uyumlu olarak düşünülen Parlament mavi, metalik görünümü varakta “Gece Mavisi” ismiyle gösteriyor. Gökmavi, Turkuaz, Su mavisi varak renkleriyle de iyice açılan mavinin tonları en koyu haline ise Lacivert varakta ulaşıyor. Bütün mavi düz renk varaklarımızı online katalog’da inceleyebilirsiniz.
mavinin-huzuru-2
Komple kaplama yada desen üzeri uygulamalarda rahatlıkla kullanılabilen mavi rengin en kritik yönü ise ışık haslığı… İçindeki pigmentlerin ultraviyole ışınlara karşı hassasiyeti, ürünü dikkatli olunması gerekenler sınıfına sokuyor. Dolayısıyla baskıcı firmalar hangi tedarikçi, üretici yada menşeli olursa olsun, mavi ve tonları varakla yapılan işlerde çok dikkatli olmalılar…
mavinin-huzuru-3
Doğası gereği uygulamalarda en son sırada ve böylelikle dış ortama en yakın konumda olan varak, her zaman için en çabuk bozulabilen bir işlem olmaktadır. Renk her ne olursa olsun, doğru işlem ve kaliteli varak ile risk en aza indirilebilir.

Mavi gibi gümüş arka yüz ile kontrastı belli olan varak renklerinde, sertlik de önemlidir. Desene göre yumuşak kalan mavi varaklarda ortaya çıkan tozuşma ya da gümüşlenme, bir kalite bozukluğu olarak algılanmaktadır. Aslında bu da doğru ürün kullanımı ile aşılabilecek bir detaydır.

Check Also

MAVİ: BARIŞ VE HUZURUN RENGİ

Barışçıl ve sakinleştirici etkisi ile insan psikolojisine de faydalı olan mavi renginin, Arapça “ma” yani …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.