Breaking News

IŞILTILI ORKİDE MORU

Dünya çapında tüm renkleri içeren katalog hazırlayan Pantone, 2014 yılının rengini fuşya, mor ve pembe renklerinin bir araya gelmesiyle oluşan “Radiant Orchid” yani “Parlak Orkide Moru” olarak açıkladı.

mor-4

Dünyada moda, sanat, popüler kültür ve teknolojik gelişmeler takip edilerek 2014’ün rengi seçilen “Parlak Orkide Moru”; özgüveni arttıran, neşe veren, etkileyici ve egzotik olarak tanımlanıyor. İnsanda pozitif duyguları uyandıran renk, ilkbahar ve yaz sezonunda da çok tercih ediliyor.

Moda ile bağdaştırılan mor renginin algıdaki etkisi; ihtişam ve çekiciliktir. Bunun sebebi yüzyıllar önce mor renginin bu kadar basit bir şekilde elde edilememesiydi.

Mor rengi, purpura adlı iki kabuklu deniz hayvanı cinsine bağlı birkaç tür hayvandan çıkartılıyordu ve bir gram boyar madde elde etmek için 8000 kadar hayvana ihtiyaç duyuluyordu. Bu hayvanların ezilip suyu çıkartılarak mor renk elde ediliyordu. Bu sebeple mor renk; çok eski toplumlarda güç ve yüksek mevkiyi belirten bir renk olarak kabul edilirdi. O dönemin zengin kadınları kıyafetlerinde mor rengini kullanarak yüksek mevkilerini yansıtıyorlardı.

mor-2
mor-3

Şimdilerde yeniden popülerliğini artıran mor rengi, moda dünyasındaki yerini farklı tonlarda hatırlıyor… Özellikle son yılların metalik trendi, mor renk varak baskıları da popüler kılıyor.

Firmamızın stoklarında bulunan mor ve tonları mutlaka sizleri de cezbedecektir. Özellikle 2014-2015 Sonbahar/Kış sezonu kreasyon çalışmaları yapan tasarımcıları mor renkli varak baskıyı kullanmaya davet ediyoruz. Mutlaka Düz Renk Varak Kartelamızı inceleyin ve numune talep edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardım mı gerekli?