Breaking News

DOĞAL DOKUNUŞ: ŞEFFAF RENKLİ VARAKLAR

Varak denince akla gelen aşırı parlaklık, ışıltı, göz kamaştırma yeni ve farklı efektlerle değişiyor yerini doğallığa bırakıyor. Tutkal zeminler üzerine uygulanan varak genelde altın gümüş ya da benzer metalik renkler olarak kullanılırdı. Buna daha da “janjanlı” hologram varakları da ekleyebiliriz.

Ancak yeni trendler, tüketicinin değişen talepleri varak üreticilerini de arayışa soktu. Şeffaf varaklar böyle bir ihtiyaç sonucu doğdu. Aslında renk verme ya da kapatma özelliği oldukça zayıf olan bu varaklar kullanıldıkları yerlerde soft renklerle öne çıkarak daha yumuşak görünümlere sebep oldu.

seffaf-renkler-1

Tona ton kullanımlarda derin renk ışıltısı verebilen şeffaf varaklar özellikle koyu renkli zeminlerde kendi rengini tamamen kaybetse de bazen “burnish” diye tabir edilen normal bir kumaşa “acı kahve” rengini vermede etkili tek çözümü sundu.
10 farklı şeffaf renk ile stok zenginliğini sürdüren UES Varak, online katalog ile bu çeşitlerini bütün müşterileri ile paylaşıyor.

seffaf-renkler-2

Normal boya baskıya göre şeffaf varaklar daha ışıltılı bir renk sunarlar. Boya baskı pres görmediği için pürüzlü yüzeyi ışığı iyice soğurur ancak varak baskıda kullanılan ısı varaktan gelen hafif renk tozlarını uygun kıvamda parlatarak varak patının üzerine transfer eder.

seffaf-renkler-3

Doğası gereği şeffaf varaklar ancak beyaz zemin üzerinde kendi renklerini gösterirler. Bunun dışında transfer oldukları zeminden gelen renkle birleştiğinde farklı bir ışıltı ile yansır. Bir varakla bunca farklı ton ve varyant elde edilebilmesi tasarımcılara benzersiz kreasyonlara uzanma şansı tanıyor.

Check Also

VARAK BASKIDA ISI FAKTÖRÜ

Varak folyosu Varak patı Pres basınç ve hızı Presin ısı iletimi Baskı prosesinde bu dört …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardım mı gerekli?