ALTIN VARAK – YENİ TONLAR

Yılların en klasik metalik rengi altındır. Tekstil ve deri dünyasının en çok tercih edilen varak rengi olan “Altın” tişörtlerden başlayan konfeksiyon, perdelik, döşemelik, ayakkabılık ve çantalık kumaşlara kadar her tür zemine zarafet, zenginlik ve şıklık katar. Klasik Altın varak 18K alton varak, ya da sarı varak diye de geçer.

Güncel altın varak tonları ise “Pirinç sarısı, Açık Altın, Mat altın, Gül kurusu ve koyu altın”dır. Unutulmamalıdır ki, standart altın varak her renkle uyumlu olmayabilir. Bu durumda farklı tonlarla uyum daha kolay yakalanabilir.

Açık altın varak, hafif yeşile çalan tonu ile çoğu zaman açık renklere daha uyumlu olacaktır. Normal altın renginin baskınlığı onda yoktur. Ancak mükemmel metalik görünüm, her zaman cezbeder.

“Pirinç sarısı” kodlu varak ise yine altının açık tonlarından biridir. Ancak renk yine sarıdır, belki biraz gümüş karıştırılarak ayarı düşürülmüş denebilir.

“Koyu Altın” 24K altın olarak, yada koyu sarı varak diye de adlandırılır. Özellikle koyu renkli zeminlerde yada lap desen baskılarda, kullanılır. Altın etkisinin iyice baskın gözükmesi istenirse, “Koyu Altın Varak” en kolay yoldur.

Mat Altın varak ise çoğu üreticinin yıkamalar yada soldurma teknikleri ile elde ettiği etkiyi size standart olarak sunar. Ton farkı olmaz. Gereksiz dökmeler yaşanmaz.

Gül kurusu varak, her ne kadar bronz tonlarına daha yakın olsa da, sıcak altın rengi olarak da anılır. Son dönemdeki en moda renklerden biri diyebileceğimiz bu varak, özellikle altın renginden fazla ayrılmadan devam etmek isteyen üreticilerin yardımcısı oldu.

Check Also

HOLOGRAM RENKLER

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yardım mı gerekli?